Barngrupperna är från fyra års ålder och uppåt och tränar i Dalslundshallen i Åkarp. Vårterminen avslutas med en stor uppvisning för samtliga grupper och under höstterminen brukar vi anordna en klubbtävling för våra äldre gymnaster.
Nybörjare
Tränar på de motoriska grundformerna med hjälp av musik, lek och redskap. Vi tränar mycket på förövningar, det vill säga vi ger barnen pusselbitar av ett färdigt moment så att det på ett logiskt sätt leder fram till en gymnastisk färdighet, till exempel ett handstående.
Fortsättning
I takt med att gymnasterna utvecklas placeras dem efter nivå för att få chans att utvecklas så mycket som möjligt. Våra kunniga tränare utmanar gymnasterna med passande övningar. Redskapen trampett, plint, matta och airtrack står i fokus, medans förövningar fortfarande är lika viktiga.